Design dla każdego

Przyzwyczailiśmy się, że design jest niemal wszechobecny w naszym otoczeniu. Przede wszystkim otaczające nas powierzchnie komercyjne są szczegółowo zaprojektowane i ukierunkowane na realizację określonych celów – najczęściej sprzedażowych. Nie oznacza to jednak, że design jest dostępny wyłącznie dla profesjonalistów i specjalistów. Coraz częściej okazuje się bowiem, że projektowanie dostępne jest dla każdego z nas.

[IMAGE=cLNjGieS1fHD.jpg]

Gdzie uczyć się designu?

[IMAGE=fA4h4EbBABOt.jpg]

Wyczucie stylu i smaku powiązane z przewidywaniem przyszłych trendów to obszar zainteresowań wielu branż, które zajmują się projektowaniem. Dotyczy to w równej mierze producentów opakowań, mebli, tkanin czy powierzchni sklepowych. Tym niemniej nie jest to tajemna wiedza zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów. Designu z powodzeniem można się nauczyć. W związku z faktem, że współcześnie mamy do czynienia z rozkwitem projektowania, w szczególności wnętrz, dostępnych jest bardzo wiele form umożliwiających zdobycie określonej wiedzy. Jedną z nich są festiwale poświęcone tej tematyce. Przykładem imprezy, na której można zdobyć różnorodne umiejętności przydatne w samodzielnym projektowaniu jest Poznań Design Festival. W trakcie tego wydarzenia organizowanych jest bardzo dużo warsztatów tematycznych, na których można się zapoznać z technikami odnawiania starych mebli czy funkcjonalnego urządzania mieszkań. Dostępnych jest również wiele wystaw tematycznych, które każdego roku koncentrują się na wybranym przez organizatorów zagadnieniu społecznemu, na przykład czystości atmosfery.

Poza licznymi wydarzeniami krajowymi, o projektowaniu wiele dowiedzieć się można na organizowanych lokalnie kursach. Popularne są w szczególności warsztaty z malarstwa żywicą, projektowania i wykonania puf i stolików czy też projektowania mieszkań w określonych stylach.

Design w modzie

Bez wątpienia branżą, która najbardziej związana jest z designem jest moda. To właśnie projektanci branży odzieżowej mają największy wpływ na trendy obowiązujące w kolejnych sezonach. Odzwierciedleniem ich działalności są kolejne kolekcje, które różnią się zdecydowanie od poprzednich. Nawet najlepsze marki wciąż dostarczają swoim nabywcom nowe modele, wzory i kolory, chociaż niezmiennie powiązane z największymi walorami dotychczasowych produktów. Design w modzie dotyczy każdego elementu naszej odzieży, począwszy od butów po czapki. Przykładem wykorzystania nowych trendów w designie modowym są ultra wygodne buty Rieker, których producent oferuje nowe kolekcje w kolejnych sezonach, lecz niezmiennie pozostawia wysokie walory użytkowe obuwia. W taki właśnie sposób duże marki wykorzystują design – zmieniają wrażenia wizualne, lecz pozostawiają najbardziej cenione walory funkcjonalne.

Moda wykorzystuje również popularność designu w różnorodnych aplikacjach, dzięki którym nabywcy sami mogą częściowo spersonalizować zamawiane produkty. Kupujący decyduje o kolorze, dodatkach, napisach. Dzięki temu sam staje się w pewnym sensie projektantem, a zakupiona rzecz jest bardziej unikalna, niż dostępna na sklepowej półce.

Duża dostępność i masowość towarów sprawia, że ich nabywcy poszukują czegoś nowego, innego. Czegoś, co pozwoli wyróżnić się na tle innych i zademonstrować własne spojrzenie na świat, poglądy czy zasobność portfela. To jeden z powodów, dla których design stał się bardzo ceniony. Mimo, że kojarzy się z produktami z wyższej półki, to w rzeczywistości designerem na własne potrzeby może stać się każdy. Sztuki kreowania swojego otoczenia można się bowiem nauczyć, a najlepiej zrobić to poprzez studiowanie projektów, które nam się podobają.