Ogrodowy design

Ogrody stanowią w pewnym sensie przedłużenie domu. Są miejscem odpoczynku, ale również spotkań ze znajomymi. Współcześnie ogrody są „urządzane” z taką samą starannością, jak wnętrza domów. O tym, jak design wykorzystywany jest w przestrzeni ogrodu, piszemy w tym wpisie.

Rośliny

Niewątpliwie pierwszoplanową rolę w każdym ogrodzie grają rośliny. To one w dużej mierze decydują o ostatecznym klimacie zielonej przestrzeni. W zależności od rozmiarów ogrodu i czasu, jaki możemy poświęcić na ich pielęgnację, możemy zdecydować się na mniej lub bardziej wymagające gatunki. Wybierając materiał siewny i nasadzeniowy warto zdać się na profesjonalistów i skorzystać z oferty sprzedawcy z długoletnim doświadczeniem. Bogaty katalog cebul i nasion https://www.nelsongarden.pl/ zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających ogrodników.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to odrębna kategoria designu. Ze względu na fakt, że są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinny przede wszystkim być bardzo wytrzymałe i odporne na blaknięcie, wilgoć czy nagłe zmiany temperatur. Dopiero w dalszej kolejności powinny być ultra wygodne tak, by spędzanie w nich czasu było rzeczywistym relaksem.

Meble ogrodowe, jak wszystkie inne elementy wystroju, podlegają modom. Obecnie w trendach są meble wykonane z technorattanu, który dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Hitem ostatnich sezonów są wszelkiego rodzaju sofki i leżaki z baldachimem umożliwiającym osłonięcie znajdujących się na meblu poduch. Dzięki tej ochronie nie trzeba co wieczór chować poduszek w obawie przed ich zabrudzeniem czy zniszczeniem przez zwierzęta. Baldachim daje również osłonę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, umożliwiając spokojny wypoczynek.

Nieco mniej popularne, ale równie eleganckie są meble ogrodowe wykonane z drewna. Ich zaletą jest możliwość dokonania ewentualnych napraw w przypadku uszkodzenia i dłuższa żywotność. Wymagają jednak regularnej konserwacji.

Tarasy i podesty

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na taras lub podest. Taras znajduje się bezpośrednio przy bryle domu, podest może być ulokowany w dowolnej części ogrodu. Również w przypadku tych konstrukcji mamy do czynienia z rozmaitymi projektami. Ich design zmienia się na przestrzeni lat, podobnie jak materiały z których są wykonane. Obecnie w przestrzeniach ogrodowych dominują konstrukcje z wydzielonym miejscem na donice z kwiatami, krzewinkami lub wysokimi trawami, które mają dodawać nieco intymnego i prywatnego charakteru przestrzeni tarasu. Jest to bowiem strefa odpoczynku, miejsce wspólnych rodzinnych spotkań i spożywania posiłków. Z tego powodu warto zadbać o to, by była to przestrzeń nieco odsłonięta od oczu sąsiadów czy przechodniów.

Zmianom podlegają również materiały, z których wykonuje się tarasy. Jeszcze w ubiegłym sezonie były to deski kompozytowe, obecnie preferowane jest drewno i kostka betonowa.

Mała architektura w ogrodzie

Ogrodowy design to również mała architektura. Także w tym przypadku trendy w małych budowlach ogrodowych ulegają znaczącym transformacjom. Kilkanaście lat temu modne były kolorowe figurki gipsowe, potem drewniane domki i studnie. Teraz w eleganckich ogrodach częściej wykorzystuje się fontanny o nowoczesnej bryle, kuliste lustrzane oświetlenie oraz jednobarwne rzeźby z gipsu lub betonowe odlewy.

Ogrodowy design podąża za wystrojem wnętrz. Przykładem może być chociażby styl glamour, który w ogrodzie reprezentują lustra, czy srebrne i złote elementy oświetlenia. Styl skandynawski wyraża się w prostych meblach i naturalnych barwach tkanin. Przykłady można mnożyć. Potwierdzają one, że projektowanie ogrodów ewoluuje i posiada własne stylowe trendy.