Design niejedno ma imię – czyli jak spersonalizować swoją przestrzeń

Zaczynając od podstaw – czym jest design? Jest to bardzo zróżnicowane pojęcie odnoszące się do dzieł sztuki, ale również przedmiotów użytkowych. Oznacza ich projektowanie lub wygląd jako taki. Powszechnie design związany jest ze sztuką użytkową, grafiką użytkową oraz wzornictwem przemysłowym. Jest to dziedzina coraz bardziej rozpowszechniona w ogólnej świadomości społeczeństwa. Dzięki temu w sposób naturalny pojawia się coraz więcej dostępnych designerskich przedmiotów, które dostępne są dla zdecydowanie szerszego grona odbiorców, niż chociażby przed kilkoma latami.

Design przedmiotów codziennego użytku

Urok designu polega na tym, że jest bardzo pojemny i każdy jest w stanie znaleźć w nim coś dopasowanego do swoich osobistych preferencji i gustu. Wystrój wnętrz to nie tylko kolor ścian, podłoga, meble czy oświetlenie. Ogromne znaczenie mają dodatki, takie jak przeżywające wielki powrót i drugą młodość plakaty, kwiaty w nietypowych lub bardzo klasycznych doniczkach i kwiatnikach, czy przedmioty dnia codziennego. Uwagę skupić chcę na plakatach. Wynika to z ich różnorodności i naprawdę ogromnego wręcz wyboru. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego plakaty umieszczane na ścianach mają mieć aż takie duże znaczenie w sposobie postrzegania pomieszczenia, przecież jest to “tylko” jeden z wielu dodatków dostrzeganych w polu widzenia. Owszem, jest to szczegół, jednak to on może ostatecznie zaważyć na tym, w jaki sposób ostatecznie wygląda pokój w mieszkaniu lub biuro w firmie. W zasadzie nie istnieją ograniczenia w kwestii tego, co na plakacie może się znaleźć i w jakiej kolorystyce ma być. Nie ma sztywnych zasad, czy kryteriów.

Znaczenie plakatów w wystroju wnętrz

W zależności od charakteru pomieszczenia i gustu osoby, która projektuje daną przestrzeń, na plakacie mogą znaleźć się kultowe zdjęcia w czarno-białej kolorystyce, geometryczne wzory z kolorystycznymi wstawkami w różnych tonacjach i odcieniach, czy motywy kwiatowe. Jedynym czynnikiem ograniczającym możliwości wyboru jest jedynie ludzka wyobraźnia. Plakaty dostępne są w conajmniej kilkunastu różnych wymiarach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ciekawym rozwiązaniem wnętrzarskim jest połączenie plakatów w skupiska. Mogą być tej samej lub różnej wielkości i zawieszone w różnych konfiguracjach. Dzięki temu możliwy do uzyskania jest efekt ściany z plakatów. Podkreślić efekt można za pomocą doboru dopasowanych ramek lub antyram.

Na plakatach mogą znaleźć się również dzieła sztuki, mapy różnego rodzaju, kalendarze w wielu wariantach, plenery, jak również grafiki dopasowane dla dzieci. Design każdego wnętrza można zmienić niskim kosztem za pomocą plakatów. Nie trzeba robić generalnego remontu, by zmodyfikować wygląd mieszkania lub biura.