Współczesne koncepty samochodów

Każdego roku producenci samochodów starają się przedstawiać najnowsze rozwiązania i koncepty swoich pojazdów. Design jest jednym z najważniejszych obecnie czynników, które zapewniają o sukcesie i przyciągają klientów. Samochody można podzielić na dwie grupy: te, które przeznaczone są do użytku codziennego oraz modele konceptualne wykorzystujące najnowsze technologie, inspiracje i futurystkę projektu.

Trzy typy samochodów koncepcyjnych

Koncepty współczesnych samochodów różnią się znacznie od tych sprzed wielu lat. Prototypy służą inspiracji, a nowe rozwiązania są przenoszone w miarę możliwości do aut produkcyjnych. Designerzy marki Citroen określają trzy rodzaje konceptów.

Pojazdy zapowiadające nowy model

Na targach możemy podziwiać samochody o stylistyce aut, które będą produkowane w kolejnej odsłonie. Te samochody mają więcej elementów z konceptu, mają ekscytować i przyciągać uwagę.

Ścieżka rozwoju marki

Ten typ konceptu ma za zadanie zbadanie reakcji klientów na nowe rozwiązania. Wprowadzenie zmian jest możliwe, ale nie planowane w ostatecznym etapie produkcji.

Osobowość marki

W trzeciej odsłonie koncept ukazuje ekstremalne rozwiązania, które mogą być wprowadzone do masowej produkcji samochodów.

Projektanci wnętrz samochodów, szukając inspiracji często sięgają do designu sprzętu elektronicznego lub mebli. Natomiast designerzy zajmujący się karoserią inspirują się rozwiązaniami stosowanymi w architekturze. Stylistyka wnętrz samochodów dzięki temu staje się interesująca i niebanalna. Pomysłów przy wyborze szkiców jest wiele.

Nowy design

Idąc z nurtem czasu designerzy pracujący przy samochodach tworzą projekty, w których komfort i bezpieczeństwo jazdy stawiane jest na pierwszym miejscu. Służy do tego rozwinięty system elektroniki oraz systemy bezpieczeństwa. To wpływa oczywiście na zamianę samej linii samochodu i design wnętrza. W przypadku samochodów elektrycznych jest możliwość wyeliminowania bocznych lusterek w niektórych modelach. Zastąpić je mogłyby kamery. Oczywiście takie rozwiązanie nie wchodzi w grę w krajach, gdzie przepisy jeszcze na to nie zezwalają.

Luksus

Design futurystyczny pojawia się w konceptach modeli przeznaczonych do zaspokajania luksusowej potrzeby kierowcy i pasażerów. Nowa technologia pozwala na projektowanie z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań, widać to w prototypach samochodów marek takich jak m.in. Mercedes, BMW, Lamborgini czy Bentley. Zaawansowana technologia w połączeniu ze wzornictwem tworzy więź pomiędzy samochodem a człowiekiem. Automatyka w prowadzeniu pojazdu, analiza głosu, wzroku czy sterowanie gestami sprawia niesamowite luksusowe wrażenie.