Design orientalny

Orientalny wystrój wnętrz to przede wszystkim kolory i oryginalne wzory.

Najczęściej używaną barwą w stylu orientalnym jest czerwień, zazwyczaj ze złotymi lub brązowymi dodatkami.

Należy jednak pamiętać, aby z nią nie przesadzić, ponieważ jest kolorem dominującym i jednocześnie bardzo wyrazistym.

Najlepiej wybrać jedną lub dwie ściany, które pomalujemy na czerwono, a resztę na nieco spokojniejsze barwy.

Elementy orientalnego wystroju

Orientalne wnętrza to także duże okna, przez które wpada dużo naturalnego światła.

Zazwyczaj przyozdobione są długimi, wzorzystymi zasłonami, które dla lepszego efektu można przewiązać frędzlami.

Meble

Jeśli chodzi o meble, to warto wybrać drewno egzotyczne, takie jak palisander, mahoń czy teak, który ma ciepły, lekko pomarańczowy odcień, świetnie komponujący się z czerwienią i zielenią.

Do mebli z teaku pasować będą różnego rodzaju wzorzyste zielone dywany i inne dekoracje o podobnej barwie.

Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do jednego koloru, ponieważ styl orientalny to przede wszystkim feeria barw i wzorów – możemy je dowolnie mieszać i wprowadzać różne dodatki.

Siedziska foteli czy sof obić można miękkimi, eleganckimi materiałami i wyłożyć atłasowymi poduszkami, które nadadzą dodatkowego szyku.

Materiałami, które możemy wykorzystać do przystrojenia wnętrz są między innymi: indyjskie sari, patchworki czy półprzezroczyste szyfony.

Ciekawymi tkaninami są także batiki, które swoją nazwę zawdzięczają oryginalnej technice malarskiej, polegającej na nakładaniu wosku na tkaninę i jej kąpieli w barwniku, farbującym tylko te miejsca, które nie są pokryte woskiem.

Nie można zapomnieć także o innych dodatkach, takich jak wazony, ręcznie malowane misy, ciekawie pachnące świece czy obrazy ozdabiające ściany.

Przestrzenie urządzone w stylu orientalnym często dzielone są na mniejsze pomieszczenia za pomocą parawanów lub przesuwanych drzwi. Taki sposób aranżacji jest charakterystyczny szczególnie dla stylu japońskiego, który z kolei skupia się na minimalizmie.

Jak wiadomo stylów orientalnych jest wiele, dlatego każdy z nich ma swój określony design i różne cechy, które wyróżniają go na tle pozostałych.

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdego wystroju, ponieważ w zależności od tego, jakie jest jego źródło i jak to źródło jest ustawione, postrzegamy w różny sposób przedmioty, znajdujące się w pomieszczeniu.

Do designu orientalnego pasowały będą na przykład ażurowe lampiony, wykonane z wielobarwnych szkiełek lub kinkiety, dające punktowe oświetlenie i nadające wnętrzu przytulności.

Pamiątki jako element wystroju

Pamiątki z podróży mogą nie tylko pełnić funkcję “przypominajki” o miłych chwilach spędzonych na wakacjach, ale będą także oryginalnym elementem wystroju wnętrza.

W orientalnym designie sprawdzą się świetnie egzotyczne maski przywiezione z podróży, ręcznie strugane drewniane figurki czy też gliniane naczynia.