Zen, ofuro i bonsai

Obecnie, kiedy czas zdaje się przyspieszać, a my zmęczeni dniem codziennym marzymy o tym, aby się wyciszyć i naładować baterie, chętnie szukamy inspiracji w kulturach egzotycznych. Doskonałym rozwiązaniem jest zbliżenie się do natury, ale jeśli nie mieszka się w odległych od miasta spokojnych miejscach, każdy akcent przywołujący spokój i komfort jest bezcenny. Takie wyciszenie znaleźć można w kulturze japońskiej oraz jej przejawach w różnych projektach designerskich, zarówno w architekturze jak i w wystroju wnętrz.

Zen

Zen jako forma cichej medytacji i kontemplacji przejawia się w skromności japońskiej kultury. Przez tysiące lat zen wpływał na kulturę tego kraju i oczywiście miał swój wpływ na projekty architektoniczne i te dotyczące wizualizacji wnętrz. Według filozofii zen, pełny minimalizm tworzy w człowieku poczucie spokojnego umysłu, kontrolowany proces myślenia oraz przyswajanie koncepcji. Koncentracja myśli na jednym punkcie, tak ważna w kulturach opierających się na nurcie Buddyzmu jest bardzo ważnym czynnikiem w życiu, pomaga odzyskiwać świeżość umysłu i czyste myślenie. W designie japońskim zen wykorzystuje się do osiągania wyzwolonej świadomości i jako schronienie przed chaosem świata zewnętrznego.

Wprowadzenie natury do środka

Japoński styl ewoluuje wokół harmonijnego i uporządkowanego życia, ściśle trzymającego się równowagi. Porządek, starożytne zwyczaje i miłość do naturalnego piękna są niezwykle ważne w procesie tworzenia. Kultura japońska jest nasycona szacunkiem dla natury, a najlepszym sposobem na utrzymanie silnego połączenia ze światem przyrody jest wprowadzenie natury do środka.

Dbając o swój dom, szukając harmonii w oparciu o design z Japonii, koniecznie trzeba pomyśleć o tradycyjnych roślinach z tego kraju. Bonsai czy bambus są bardzo rozpoznawalnym japońskim akcentem kulturowym. Palma, orchidea, rośliny o głebokiej i wyrazistej zieleni nawiązują do stylu japońskiego. Aby utrzymać styl stosuje się minimalizm kolorystyczny i prostotę oraz przede wszystkim naturalność. Duże przesuwane szklane drzwi zapewniają spokojny, naturalny widok w pomieszczeniu.

Designerska łazienka

Tradycyjne domy japońskie charakteryzują się tym, że mają duże okna, przez które podziwiać można widoki na ogrody. Ich cechą jest harmonia i prostota, elegancja miesza się z asymetrią. W ogrodach nie może zabraknąć wody, która wnosi do nich życie i ruch. To samo dotyczy łazienki, w której odgłosy bulgotania wody ukoją niejedno ucho, a lekkość szmeru wody działa uspokajająco. Minimalizm i oszczędność kolorów przy jednoczesnym zastosowaniu barw i materiałów naturalnych, prostota form jest najważniejszym wyznacznikiem w projektowaniu wnętrza japońskiej łazienki. Ofuro, czyli japońska kąpiel jest tradycją, którą warto wprowadzić do swojego domu. Japońskie wanny do namaczania to małe, głębokie wanny, które zwykle mają jakieś siedzisko.

Tak jak przy budowie ogrodów, gdzie natura jest najważniejsza w swojej formie, tak i we wnętrzu łazienek używa się dodatków z naturalnych kamieni, materiałów z drewna i wykorzystuje się wodę jako czynnik wyciszający.

Ogrody japońskie

Japońskie ogrody są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Ich największą zaletą jest nawiązanie do natury. Woda symbolizująca ruch, kamienie i głazy wyrażające niezmienność i trwałość przyrody, muszą mieć naturalną formę, fakturę i kolorystykę. Kwiaty w takim ogrodzie to peonie, magnolie, azalie japońskie i klony palmowe. Ogrody tradycyjne występują w stylu tsukiyama, gdzie dominują pagórki jako małe góry, stawy jako morza lub jeziora oraz karesansui, w którym dominuje styl ogrodu suchego, ze żwirem jako woda, głazami jako wyspy i piaskiem jako forma uderzających fal.