Skeumorfizm

Firma Apple jest uważana za tą, która kreuje trendy w świecie designu. Innowacyjne elementy

wyrażające produkty klasyczne często występują w Apple. Zegarek Apple Watch posiada wiele opcji dodatkowych. Służy jako telefon do odbierania rozmów, może wysyłać krótkie teksty sms, jest kompasem, kalendarzem, notatnikiem, mierzy dystanse sportowe, nawet w basenie, a jednocześnie jest zegarkiem z klasyczną tarczą. Wykorzystanie produktu w takiej formie nazywane jest skeumorfizmem, czyli odtworzeniem właściwości danego obiektu, aby przypominał jego znaczenie.

Wygląda znajomo?

W designie skeumorfizm wykorzystywany jest do uzyskania poczucia znajomości przedmiotu. Filtr w papierosie, zrobiony na wzór korka, kojarzy się znajomo i przyjaźnie. Graficzne formy jak np. przyciski sprawiają wrażenie prawdziwych. Projektowanie w tym stylu ma na celu podpowiedź użytkownikom do czego dana rzecz służy i jak działa.

Smartfony czy tablety są bardzo dobrym przykładem zastosowania skeumorfizmu. Wiele aplikacji posiada swoje odnośniki w formie znajomych przedmiotów, np. kalkulator ma nadal wygląd kalkulatora i dzięki temu użytkownik szybciej i łatwiej znajdzie go w menu.

W procesie twórczym odwzorowywania przedmiotów ważna jest precyzja i profesjonalizm wykonania, to podkreśla wysoki poziom umiejętności grafików.

W projektach często stosuje się Form Follows Function w formie obracającego się koła. Menu jest kolorowe i każda z zakładek wygląda jak książka. Po kliknięciu powiększa się i ukazuje się inny projekt w formie liter, wędrujących owiec, roślin czy drzew.