Nowoczesny design

Design jako słowo jest bardzo popularne i chętnie używane. Właściciele sklepów meblowych lub projektanci samochodów, podkreślając ekskluzywność swojej oferty często używają tego określenia. A czasopisma opisujące trendy aranżacji wnętrz również zaznaczają, że produkty są designerskie. Polska sztuka użytkowa i wzornictwo to szeroki zakres projektów designerskich, które pojawiają się w formie mebli i dodatków wnętrzarskich, jak lampy, lustra, szkło, dekoracje ścian. Nowoczesność to wyjście w stronę natury, ekologii oraz zapewnienie jak największego komfortu użytkownikom. W zależności od sezonu trendy zmieniają się głównie w kolorystyce dodatków i w małych formach.

Ergonomia i wygląd

Współczesny design czerpie inspiracje z wielu źródeł. Natura i minimalizm często występują w projektach nowoczesnych, a dodatkowo dobry designer kładzie nacisk przede wszystkim na funkcjonalność i ergonomię, łącząc te cechy z planowanym wyglądem.

Kreatywność projektantów w nowoczesnym designie opiera się na zasadach ascetyzmu, czyli im mniej tym lepiej. Widzimy to zarówno w projektach architektonicznych, aranżacji wnętrz, jak i dodatkach. Prostota jest bardzo trendy, a inspiracje brane są często z tego co już było. Przykładem może być styl japoński, w którym właśnie prostota i nawiązanie do natury jest definicją dobrego stylu.

Pion i poziom

Nowoczesny design łączy ze sobą materiały kontrastowe, na przykład drewno ze szkłem, metal z kamieniem lub betonem. Konstrukcje architektoniczne, meble i dodatki budowane są na podstawie linii pionowych i poziomych. Pion wyznacza dynamizm i optycznie powiększa wnętrza. Natomiast poziom to statyka, która gwarantuje spokój i wyciszenie (jak w japońskim zen). Duże i przestrzenne okna to otwarcie się na naturę. Kolorystyka jest stonowana, ale zależy od trendów sezonu, a materiały stosowane są jak najbardziej naturalne, w miarę możliwości.