Interior design

Interior design, czyli projektowanie wnętrz jest bardzo ważną częścią budowania przestrzeni. Projektowanie wnętrz wiąże się z architekturą, estetyką, sztuką, ekologią oraz nawet psychologią. Zanim przestrzeń powstanie, projektant musi zbadać potrzeby, stworzyć koncepcję i zaplanować rozwiązania.

Forma

Podstawą budowania przestrzeni jest forma. To ona wyznacza granice i pozwala na dalsze działania. Ważnym czynnikiem w tworzeniu formy jest zależność obiektu od terenu, przeznaczenie, funkcjonalność. Projektant używa szkiców oraz programów, które pozwalają na wizualizację pomysłu. Służy do tego m.in. Auto Cad, Chef Architekt lub Sketchup. Bryła jest najważniejsza, do niej kolejno wprowadza się kolory i materiały. Forma i materiał w aranżacji wnętrz określają styl projektu. Inaczej jest w przypadku stosowania naturalnego kamienia i drewna, inaczej kiedy projekt zawiera plastik, metal czy winyl.

Kolor w aranżacji wnętrz

Kolor jest potężnym narzędziem podczas projektowania i dekoracji. Dobry projektant ma dużą wiedzę w zakresie palety barw i integracji kolorów. Psychologiczne znaczenie kolorów jest zawsze brane pod uwagę, a wiedza, w jaki sposób rożne kolory oddziaływują na człowieka stosowana jest już od czasów starożytności. Ten sam kolor, zastosowany sam lub w połączeniu z innymi może wywierać wpływ pozytywny albo negatywny. Będzie pobudzać albo uspokajać. W zależności od miejsca przeznaczenia designer użyje odpowiedniej palety barw. Inną do gabinetu lekarskiego, inną do przedszkola, a jeszcze inną w sypialni.