Flat design
Przeciwieństwem skeumorfizmu jest Flat design, czyli projektowanie płaskie. W projektowaniu graficznym styl ten eliminuje wszelkiego rodzaju gradienty i cieniowanie, ogranicza kolory oraz stosuje proste kształty. Na początku XXI wieku ta forma grafiki była niezbędna do projektowania publikacji elektronicznych i wywodzi się z Międzynarodowego Stylu Typograficznego (tzw. szkoły szwajcarskiej).
Flat design
Tę formę grafiki stosuje się przy budowaniu stron internetowych, aby je zoptymalizować oraz nadać im czytelność, np. pod kątem urządzeń mobilnych. Ograniczenie do minimum elementów graficznych umożliwiło dostosowanie strony do słabego w latach 90-tych transferu danych, co pomogło przy wyświetlaniu na małym ekranie.</p>
Windows 8
Jednym z pierwszych kroków zastosowania Flat design na szeroką skalę był Modern UI zainicjowany w systemie operacyjnym Windows 8. Dobrze widać to w postaci minimalistycznego menu kafelkowego. Bez zbędnych dekoracji, widzimy proste kafle jako odpowiedniki programów, wraz z nazwą i czasem z logo.
Strony internetowe
Projektowanie płaskie dobrze sprawdza się przy stronach internetowych firm, aplikacjach czy też stronach produktów. Minimalizm, prostota i szeroka przestrzeń oraz treść i funkcjonalność strony powodują, że jest ona lżejsza, przejrzysta i zawiera jedynie istotne treści, które chętnie przeczytamy koncentrując się na zawartości. Flat design nie jest idealnym rozwiązaniem dla stron działających jako duże sklepy internetowe.