Design futurystyczny
Słowo future w języku angielskim znaczy przyszłość. W kategoriach designu projekty i wytwory w stylu futurystycznym emanują nowoczesnością, nietuzinkowym przedstawieniem, tak jakby należały do przyszłości. Wśród projektów w stylu futurystycznym znajdziemy zarówno produkty codziennego użytku, gadżety, jak i budowle oraz wnętrza. Niebanalne kształty i niekonwencjonalność to wizytówka tego stylu. Formy i wzory wraz z zastosowaniem odważnej kolorystyki podkreślają futurystkę konceptu. Patrzenie do przodu, odrzucenie tradycji i niemal zgadywanie, co będzie stosowane kiedyś w dalekiej przyszłości są domeną, która określa wyzwania i prowadzi do poszukiwań.
Jak z filmu science fiction
Wnętrza w stylu futurystycznym są niebanalne, ale niekoniecznie wyglądają jak statki kosmiczne z filmów. Jednak ich wspólną cechą jest minimalizm i spójność. Częstym staje się stosowanie plastiku jako elementu wykończeń czy formowania mebli. A jeśli nie plastik, to znajdziemy drewno o wysołym połysku, szło i metal. Biel jest mile widziana we wnętrzach, a mocno zarysowane kolory mogą być akcentem przykuwającym oko. Abstrakcyjne obrazy lub duże lustra w srebrnych ramach również należą do stylu futurystycznego.
Architektura
Projektując z myślą o futuryzmie, designerzy czy architekci lubią też nawiązywać do natury. Jest ona inspiracją niemal w każdym wydaniu, designera ogranicza jedynie wyobraźnia. Bardzo często budowle proponowane przez futurystycznych designerów integrują się z krajobrazem, wynoszone są wysoko pod chmury, albo nawet jakby płyną już w chmurach.
Jednym z przedstawień projektu futurystycznego jest Wind Tower (Wieża wiatru) stworzona przez architekta Petera Staska. Budynek zaprojektowany jest w taki sposób, jakby był ukształtowany przez tornada i tsunami. Dwie ogromne turbiny jako część konstrukcji zapewniają energię budynkowi.
Zaangażowany w inny projekt, którego lokalizacją miała być pustynia, Stasek postawił na brak ingerencji w naturę. Ośrodek wypoczynkowy Motyl (Butterfly Resort) w swoim projekcie, stanowi obiekt jakby wiszący nad krajobrazem. Jest swoistą oazą motyli, wysoko, jakby niedostępny a zarazem przyjaźnie łączący się z okolicą.
Okno na ocean
Projektant i architekt Nikolaos Karintzaidis zaproponował projekt morskiego muzeum oraz ośrodka badawczego w Dubaju. Futurystyczny projekt budynku to szklane ściany i sufit, które są oknem na podwodny świat i stworzenia morskie. Proste linie, dominująca biel i dużo szkła uzupełniają bryłę muzeum.
Gadżety
Design futurystyczny to również pole do popisu dla projektantów mniejszych formatów. W takich małych projektach liczy się funkcjonalność i oryginalność. Bardzo często futurystka pojawia się tam, gdzie mowa o technicznych gadżetach. Mogą to być ciekawe rozwiązania dla sprzętu komputerowego, konsol do gry, ale też zwykłe okulary, futerał lub zegarek przedstawione w tej formie będą niczym produkty z odległej przyszłości.