Design w grafice komputerowej
Pojęcie design jest bardzo szerokie i pomimo, że w definicji wiąże się ze wzornictwem, głównie przemysłowym, grafiką komputerową, projektowaniem wnętrz, architekturą, czy też modą, w dzisiejszych czasach zastosowań dla designu i projektowania jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy jedynie od wyobraźni twórcy.
Dla grafików zajmujących się wizualizacją artystyczną ważne jest, aby ich projekty mogły być transformowane w 3D. Dzięki możliwości grafiki trójwymiarowej można uzyskać odbicie iluzji płaskiego projektu. Iluzja dotyczy objętości i masy, dlatego wygląda tak, że zajmuje przestrzeń. Projektowanie 3D jest powszechnie stosowane do tworzenia obiektów skeuomorficznych, w których odtwarza się kształt, teksturę lub barwę w funkcji innego przedmiotu. Pozwala to na tworzenie przedmiotu przypominającego inną rzeczywistą rzecz, a uzyskuje się go dzięki zastosowaniu złudzenia głębi i objętości, albo poprzez wykorzystanie efektu świetlnego oraz odcienia jednego koloru. Grafika 3D świetnie komponuje się w projektach abstrakcyjnych, zabawnych i figlarnych obrazach, ilustracjach, projektach o męskich cechach oraz projektach w stylu grunge. Design 3D jest niezbędny w tworzeniu gier video oraz często w app design.
Styl grunge
Styl, który wywodzi się z amerykańskiego miasta Seattle oraz określa gatunek rocka alternatywnego. W latach 90. XX wieku sukces odnosiły zespoły rockowe jak Nirvana, Soundgarden, Pearl Jeam, a ich styl stał się modny oraz naśladowany przez wielu fanów. Luz, naturalność, niedbałe noszenie się, były wyznacznikiem tego stylu. Grunge dobrze sprawdza się u osób, które chcą podkreślić swoją wyjątkowość i chcą się wyróżniać. Ciężkie buty i ćwieki miały podkreślać osobowość. Styl grunge jest jednym z bardziej charakterystycznych stylów Fashion design.
Design abstrakcyjny
Zupełnie innym sposobem ukazywania rzeczywistości jest styl tworzenia dzieła niezależnego od tego, jak wygląda w prawdziwym świecie. Ten abstrakcyjny styl projektowania uzyskuje się dzięki połączeniu kompozycji kolorów i kształtów, zwykle opartych na indywidualnej interpretacji projektanta, klienta lub obu razem. Design abstrakcyjny z założenia zaprasza do indywidualnej interpretacji obiektu czy koncepcji. Jest z reguły czysty i minimalistyczny, geometryczny, organiczny i naturalny, może być zabawny. Dobrze łączy się w projektach 3D, tworzeniu logo oraz ilustracjach.
Sztuka konceptualna
Mówiąc o design zdajemy sobie sprawę, że jest on nieskończenie elastyczny i zależy jedynie od wyobraźni twórcy danego założenia. Podkategorią ilustracji, która również należy do design, jest konceptualizm, czyli metaforyczne przedstawienie idei wizualnej. Jest to fikcyjna część ilustracji, ponieważ niekoniecznie ma podobieństwo do rzeczywistego obiektu, który przedstawia. Może zawierać pewne elementy rzeczywistości ale posiada własną interpretację, pasuje do wszystkich stylów wzornictwa w grafice i ilustracji.
Minimalizm
Jednym z bardzo obecnie popularnych stylów jest minimalizm. Jest to styl lub technika, która charakteryzująca się oszczędnością i prostotą. Jest przeciwieństwem bogatych i wysoce dekoracyjnych stylów, pozostawiając najbardziej podstawową formę przekazywania wiadomości.
Minimalizm oszczędza kolory i w palecie projektu będzie ich tylko kilka. Grafika liniowa, proste, płynne linie dobrze komponują się z obiektami geometrycznymi, płaskimi, o cechach kobiecych, abstrakcyjnych. Luksusowa przestrzeń podkreślana jest w projektach korporacyjnych i profesjonalnych.