Czym jest design?
Bardzo często zamiast polskiego słowa oznaczającego design, używa się tego angielskiego. Dlaczego?
Otóż wyżej wspomniane pojęcia pochodzące z języka angielskiego posiada wiele różnych odpowiedników w języku polskim. Po polsku, słowa i wyrażenia takie jak: “projekt”, “projektowanie”, “wzornictwo”, “wzornictwo przemysłowe”, “pomysł na zaprojektowanie czegoś” używane są w różnych sytuacjach. Słowa design możemy zaś użyć zawsze, kiedy mamy na myśli coś, co jest w jakikolwiek sposób związane z projektem. Znaczenie tego słowa w języku angielskim jest o wiele szersze niż w języku polskim, dlatego Polacy tak chętnie go używają.
Opisując design, można powiedzieć, że jest to złożony proces, którego najważniejszym ogniwem jest odbiorca. Oznacza on zarówno samo projektowanie, jak i rzeczy, które zostały zaprojektowane. Jest to cały, złożony proces, zawarty w jednym krótkim słowie.
Design wnętrz
Jedną z dziedzin designu jest projektowanie wnętrz. Często budując dom lub urządzając nowe mieszkanie, zatrudniamy projektanta, który stworzy dla nas design naszego pomieszczenia, wybierze kolor i wzór ścian, zaprojektuje podłogi, ustawienie mebli oraz ich wygląd. Bardzo ważnym procesem w projektowaniu wnętrza, jest dobór dodatków. Jedną z dekoracji mogą być zdjęcia oprawione w ramki. Obramowanie powinno być dopasowanie do charakteru zdjęcia, jego wielkości oraz innych dekoracji, znajdujących się w pomieszczeniu.
Jaki jest lub jaki powinien być design?
Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, a Polacy gusta mają różne. Niektórzy nadal uważają, że design jest czymś ekskluzywnym i niedostępnym dla przeciętnego człowieka. Design kojarzony jest z luksusem i uważa się go za niszową dziedzinę, związaną z produkowaniem wysoko cenionych dóbr.
We współczesnych czasach, design stał się także synonimem snobizmu – to co “designerskie” uważane jest za drogie, przeznaczone do afiszowania się i niedostępne dla przeciętnego Polaka.
Wiele ludzi nie dostrzega faktu, że każda rzecz która nas otacza posiada jakiś design. Design użytkowy otacza człowieka. Nie musi to być rzecz ekskluzywna, ani piękna. Może to być przystanek autobusowy, znak informacyjny czy kasownik w tramwaju. Każdy z tych przedmiotów został kiedyś przez kogoś zaprojektowany i jest dostępny dla wszystkich.