Fashion design

Nie trzeba szukać daleko, aby zauważyć, że design to również świat mody. Stosowanie designu i estetyki łączy się z kulturą i trendami panującymi w danym czasie, rejonie i środowisku. Projektanci mody od wielu lat podążają za inspiracjami, aby dostarczać społeczeństwu najnowsze trendy. Świat mody jest bardzo rozwinięty i wciąż szuka najlepszych konceptów. Odzież, dodatki, biżuteria, buty czy nawet stylizacje fryzur, zdają się być pod kontrolą.

Haute couture

Pierwszym projektantem, który na uszytym przez siebie ubraniu przyczepił metkę z własnym nazwiskiem był Anglik Charles Frederick Worth działający we Francji. Jego talent z biegiem czasu pozwolił mu na dyktowanie trendów, a klienci Wortha chętnie za nim podążali. W 1858 roku Worth założył pierwszy dom mody House of Worth i anonimowość w produkcji odzieży ustała. Stał się ojcem haute couture, czyli twórcą ekskluzywnej odzieży szytej ręcznie na zamówienie.

Trendy

Rolą projektanta mody jest między innymi badanie trendów i ich interpretacja we własnej pracy.

Jest wiele różnych ścieżek, którymi podążają designerzy Fashion. Większa część ich uwagi skupia się na poszukiwaniu najlepszych sposobów na kreowanie ubrań funkcjonalnych i estetycznych. A w obecnych czasach pod uwagę bierze się także ekologię podczas produkcji.

Obecnie większość ubrań jest przeznaczona na rynek masowy, szczególnie ubrania i akcesoria codzienne. Trendy w modzie zmieniają się bardzo szybko, a designerzy muszą przygotowywać nowe linie na dany sezon dużo wcześniej, gdyż proces produkcji trwa dość długo.

W swoich konceptach znani projektanci mody nawiązują do różnych inspiracji. Może to być natura, wtedy kolory i materiały są wyłącznie w gamach kolorystyki występującej w naturze, tkaniny są naturalne, a biżuteria robiona jest np. z drewna.

Prêt-à-porter

To skrzyżowanie haute couture i masowego rynku. Kolekcje w tym stylu nie są przeznaczone dla klientów indywidualnych, ale ubrania są produkowane w małych ilościach, aby zagwarantować wyłączność, więc są raczej drogie.